Skip to main content

O projekte
„Ďakujem, sused“

Kto sa o projekt stará?

Projekt „Ďakujem, sused“ vznikol v roku 2013 a jeho pôvodnými autorkami sú Bratislavčanky Jana Hoosová a Eva Malevič. Od roku 2017 koordinuje projekt Občianske združenie METRO so sídlom v meste Martin, ktorému sa za ten čas podarilo osadiť desiatky búdok na Slovensku.

Poslanie projektu

Združenie METRO koordinuje rôzne neziskové projekty z oblasti kultúry a cestovného ruchu. Keď sme začínali s projektom, „Ďakujem, sused“, ani sme netušili, koľko susedov a komunít ocení našu iniciatívu trochu skrášliť svoje malé verejné priestranstvo. Knižných nadšencov aj čitateľov, ktorí si radi vymieňajú knihy stále pribúda, búdky sú pravidelne používané.

Kde môžete búdky nájsť?

Každá knižná búdka, ktorá na Slovensku vyrastie, si zaslúži, aby sa o nej vedelo a niekto sa o ňu pravidelne staral. Mnohé z nich spravujú školy, škôlky, samosprávy či mieste komunity. Ak je na búdke štítok alebo nápis „Ďakujem, sused“, nájdete ju aj v prehľadnej google mapke.

Ako rozvíjať projekt ďalej?

Ak už máte knižnú búdku postavenú, otvára sa vám široký priestor s aktivitami, ktoré sa dajú realizovať – od piknikov cez verejné čítania, susedské stretnutie, malé koncerty, burzy či swapy. Môžete sa zapojiť aj do rôznych výziev od samospráv či nadácií alebo hľadať partnerov, ktorí prispejú na podujatia či opravu búdok, prípadne budú pravidelne dopĺňať knižky.